Aydınlatma Sistemleri

LED Aydınlatma Nedir?

LED Kelime anlamı olarak Light Emitting Diode (Işık Yayan Diyot)`un baş harflerinden oluşmaktadır. Led ‘in en önemli kısmı yarı iletken malzemeden oluşan ve ışık yayan led çipidir. Led çipi noktasal bir ışık kaynağıdır ve kılıf içerisine yerleştirilmiş yansıtıcı eleman sayesinde ışığın belirli bir yöne doğru yayılması sağlanır. Ledler çeşitli kimyasal maddelerden üretilirler ve bu farklı maddelerin bileşimi ışığın rengini belirler. Bu Led aydınlatma sistemi çok yeni olsa da şimdiden otomobil farlarından evlere kadar kullanılmaya başlanmıştır. Nitekim hala piyasada olan sistemlerin artı ve eksilerinin dökümü yapıldığında, bu yeni teknolojinin günümüzdekilerin tahtını sarsacağı çok nettir.

Ledlerin en büyük özellikleri Florasan ve klasik ampullerin tüm avantajlarına sahip olmalarına rağmen eksi yönleri içermemeleri ve %100 lik bir randımanla çalışabilmeleridir. Ayrıca enerjinin tümü ışık kaynağına dönüşüyor, ısı yaymıyor. Bu üstün özelliklerinin yanı sıra %80 enerji tasarrufu sağlamaktadır.

LED AYDINLATMANIN AVANTAJLARI

%80 ‘e varan Enerji tasarrufu ve uzun ömürlüdür

Geleneksel floresan lambasına göre 1/10 oranında güç tüketimi. Düşük güç yönetimi ve ısı dağıtma. Akkor lambalarda fleman ısısı 2700 oC, halojen lambalarda 3100oC, deşarjlı lambalarda tüp ısısı 800-1000 oC `ye ulaşırken Led aydınlatmalarda bu ısı 110 oC ‘yi geçmez. Böylece enerji, ısı yerine sadece aydınlatmada kullanıldığından %80 ‘e varan enerji tasarrufu sağlar. 50bin – 100bin saat gibi uzun ömre sahiptirler ve ekstra bakım maliyetine gerek duymazlar.

Yüksek yoğunluk, yüksek performans ve parlaklık

Eşsiz ve tutarlı renkler sağlayan tek ışık rengi ve ışık kaynağı. Işık istenilen dalga boyutunda olduğu için renk filtresi, plazma gibi renk ayrıştırıcılara ihtiyacı yoktur.  Tek ve çok renk elde edilebilir.  Bu özelliği sayesinde örneğin; 75 Watt akkor lamba kullanılan bir yerde 8-10 Watt led dizini kullanarak % 80 enerji tasarrufu elde edilir.

Hızlı ve Sessiz olması

200 ns içerisinde ışık vermeye başlar ve bu özellikleri akkor, flemanlı vb ışık kaynakları ile kıyaslanamaz üstünlüktedir. Aydınlatmalar anında ve kolayca kontrol edilebilir.

Yenilikçi tasarım ve küçük boyutludur

Çok küçük boyutlu ve hafiftir, ışık kolayca yönlendirilebilir. İstenen her kasaya ve dekorasyon ürünlerine kolaylıkla monte edilebilir. Hem iç mekanda hem de dış mekanda göz alıcı görünüm. Genelleştirilmiş uygulamalar. Mekan aydınlatmasında, aydınlatma tasarımcısına form esnekliği avantajı sunması.

Yüksek Güvenlik

Şoka dayanıklıdır. Elektromanyetik çatışma yoktur. Işığında ısı taşımaması ve UV yaymaması sonucu yönlendirildiği cisimleri ışığıyla yaşlandırmaz. Ultraviyole ışını yayımı yoktur. Düşük voltajlı güç kaynağı ile arttırılmış güvenlik. Hem iç hem dış mekanda su geçirmezlik.

İletişim

Teşekkürler! Başarıyla gönderilmiştir.
Hata! Mesajınız gönderilemedi.